AIDigitalisering skolaUtbildning

Grundkurs i generativ AI för pedagoger

Dela

Och där gick vi (jag, Lotta och Sandra) i mål med vår AI-kurs för skola som vi i skolteamet på RISE nu erbjuder! Våra skolpartners inom Livslångt lärande på RISE har provkört den och nu kan vi erbjuda den till alla skolor.

Det är en grundläggande kurs om generativ AI och tar upp bland annat om vad AI är, språkmodeller, promptning, etik, juridik, bias och bildgenerering. Det är en blandning av teori och praktik, som består av både diskussionsmaterial och praktiska övningar.

Kursen gör man tillsammans i grupp på sin förskola, skola eller gymnasie. Den är helt online. Hör av er om ni är intresserade!

Här hittar ni information om kursen | www.ri.se/sv/vad-vi-gor/utbildningar/grundkurs-i-generativ-ai-for-pedagoger

Dela
Skriven av
Micke Kring

Fixar och trixar med tekniska lösningar och mycket mer. Ser till att användarna förstår systemen och att systemen förstår användarna. Har mina rötter i musiken och kombinerar konstnärlighet med teknik.

Liknande artiklar

C64 Chat – Ett alternativt gränssnitt till OpenAI

Det är sommaren 1985. Micke är 10 år och sitter med sin...

Berömfabriken – en prototyp för att anonymt kunna ge sina kollegor beröm

Målet med Berömfabriken är att sänka trösklarna för att ge sina kollegor...

Sätt upp ett eget AI-labb för att kunna labba tillsammans med kollegor eller deltagare vid kurser

Till de kurser, workshops, masterclasses och liknande inom generativ AI jag och...