I denna lilla film är det dags att ta reda på vad vi kan göra med lite AI och musik. Jag ber ChatGPT att skriva en rap som Eminem om vikten av utbildning. Därefter kopierar vi den texten till uberduck.ai som har klonade röster och där det går att välja bland andra ett antal rapartister.
Omslagsbild skapas med Stable Diffusion och därefter drar jag in ljudfilerna som skapades med Uberduck, klipper till dessa så de passar in med tempot av min låt och skapar lite beats i Logic med de medföljande looparna som finns. Detta mixas och video skapas med Final Cut och undertexter genereras med HappyScribe.
Som bonus, om du undrar varför min röst låter lite underlig, så testade jag att bara använda den inbyggda mikrofonen i kameran och låta Adobes speech enhancer få fixa ljudet. Funkade okej, men inte mer än så.
Om du har några frågor är det som vanligt bara att ställa dessa här eller på valfritt socialt medie.